Odcinki NO KILL w Polsce

 

 

Jeszcze kilka lat temu odcinki z zakazem zabierania ryb, potocznie nazywane „no kill”, były w Polsce w reprezentowane przez kilka, góra kilkanaście odcinków rzek krainy pstrąga i lipienia. W czasie powstawania odcinków no kill toczyły się w internecie i pewnie dalej toczą, choć już mniej zażarte, dyskusje zwolenników i przeciwników łowisk tego typu. Z czasem do głosu zaczęli dochodzić ci pierwsi. Ich argumenty zaczęły zdobywać coraz większe grono odbiorców. Jednocześnie zaczęto promować zasady „catch & release”. Ogólny zbiór tych zasad znajduje się także na naszej stronie.

 

Pierwsze odcinki nokill przyciągały wędkarzy z całego kraju. Zadbane i zarybione rzeki z zakazem zabierania ryb dawały bowiem dużą nadzieję na spotkanie z rybą. I odcinków z roku na rok przybywało. Była to głównie zasługa wędkarzy organizujących się pod różnymi szyldami, stowarzyszeniami, klubami, sekcjami wędkarskimi. Wędkarze z różnych regionów Polski chcieli mieć takie odcinki u siebie, na swoich wodach. Do tych najpopularniejszych należały te na Rabie, Wieprzu, Porze, Kwisie, Bobrze, Łupawie, Szreniawie.

 

A jak to jest obecnie? Przejrzyjmy wykazy wód pstrąg i lipienia lata 2015-2017 wraz z tegorocznymi zmianami. Okazuje się, że w tzw. informatorze wód pstrąga i lipienia wymienione jest z nazwy aż 73 odcinki no kill na 65 rzekach w całej Polsce! Dla porównania w informatorze poprzednim z roku 2012 tych odcinków było 55. Liczba ta najprawdopodobniej będzie dalej rosła, gdyż coraz więcej okręgów PZW przekonuje się że dobrze jest mieć takie wody w swoim wykazie.

 

Oczywiście pojedyncze odcinki bardzo różnią się od siebie i wrzucanie ich do przysłowiowego jednego wora nie do końca jest uzasadnione. W wykazie są bowiem wymienione zarówno duże rzeki górskie, przyciągające rzesze wędkarzy, takie jak Dunajec, San,Poprad, Bóbr czy Raba, ale znajdują się tam również niewielkie potoki, które z wędkarskiego punktu widzenia nie są tak atrakcyjne. Stanowią one jednak ważny element gospodarki rybackiej, będąc często matecznikami dla narybku pstrąga potokowego i dobrze się dzieje że są objęte taką formą ochrony. Okręgami gdzie odcinków no kill jest najwięcej są nowosądecki oraz jeleniogórski. Także w okręgach lubelskim, katowickim i słupskim znajdziemy po kilka wód tego typu.

Odcinki no kill nie dotyczą tylko wód górskich. Coraz częściej słyszy się o chęci tworzenia takich odcinków na rzekach nizinnych. Od 2016 roku dwa takie odcinki znajdują się na rzece Odrze. Jeden we Wrocławiu a drugi w Kędzierzynie-Koźlu (w tym drugim przypadku nie jest to taki ścisły no kill gdyż obowiązuje tylko przez 5 dni w tygodniu).

 

Bardzo nas cieszy iż w naszym katowickim Okręgu PZW jest kilka wód z zakazem zabierania ryb. Od 2012 roku mamy pierwszy odcinek na Białej Przemszy (Okradzionów – Sławków) a od ubiegłego roku kolejny (od ujścia Tarnówki do Klucz). Do tego należy dodać samą Tarnówkę, prawobrzeżny dopływ Białej Przemszy o długości ok. 10km. Nowym odcinkiem no kill w naszym okręgu jest też rzeka Biała na odcinku od źródeł do mostu przy ul. Gen. Andersa w Bielsku-Białej.

 

A na mapce poniżej wszystkie  odcinki NO KILL w Polsce (na podstawie danych z informatora wód pstrąga i lipienia na 2016 rok publikowanego na stronie pzw.org.pl).

 

nokillepolska

Łowiska typu No Kill:

1. San (łowisko specjalne)

2. Piława, Dobrzyca (łowisko specjalne „Połączone”)

3. Biała Przemsza

4.Tarnówka

5. Biała

6. Skawa

7. Skawica

8. Sokołda

9. Wieprz

10. Por

11. Reda

12. Radunia

13. Bystrzyca

14. Rudawa

15. Raba (PZW Kraków)

16. Wisłok

17. Krąpiel

18. Rega

19. Łupawa (łowisko specjalne)

20. Łeba

21. Skotawa

22. Czernica

23. Jemielnica

24. Biała Tarnowska (PZW Tarnów)

25. Raba (PZW Tarnów)

26. Raba (PZW Nowy Sącz)

27. Porębianka

28. Mszanka

29. Czarny Dunajec, Biały Dunajec, Białka Tatrzańska, Siwa Woda, Kirowa Woda, Poroniec, Zakopianka

30. Dunajec, Grajcarek

31. Poprad

32. Kamienica Nawojsa

33. Biała Tarnowska (PZW Nowy Sącz)

34. Ropa

35. Rządza

36. Bystra

37. Bystrzyca, Krężniczanka, Kosarzewka

38. Chodelka, Urzędówka

39. Wel

40. Szkotówka

41. Warta

42. Kłodawka

43. Nysa Kłodzka

44. Bóbr, Zadrna, Lesk, Łomnica

45. Kamienna, Kamienica

46. Kwisa, Długi Potok

47. Czarna Wielka

48. Czerwona Woda

49. Kaczawa

50. Izera

 

Wpisał: Łukasz Drążewski
Komentarze

 1. slawco napisał(a):

  Bażyna takze jest zbiornikiem no kill pzw katowice

 2. etherni napisał(a):

  W wykazie brakuje odcinka nokill na rzece Prądnik (Białucha) na granicy Krakowa i Zielonek, utworzonego „rzutem na taśmę” w ostatniej chwili przed wydawaniem zezwoleń 2016. Niewielki, ale cenny kawałek rzeczki , będącej niezłym ewenementem – skuteczne naturalne tarło pstrąga, unikalna genetycznie populacja o bardzo jaskrawym ubarwieniu, i strumtk płynący przez centrum aglomeracji w ktorym pstrąg występuje na całej długości.
  Pewnym mankamentem rzeczki jest niewielki rozmiar do jakiego dorastają tu pstrągi, natomiast liczebność populacji jest ogromna. Na odcinku nokill występuje też lipień.

 3. Łukasz napisał(a):

  W zasadzie artykuł pisałem biorąc pod uwagę tylko wody pstrąga i lipienia. Poza wymienioną przeze mnie Odrą jest jeszcze nizinny odcinek Olzy od tego roku oraz zbiornik Dzierżno Duże. Czy coś więcej tego nie wiem.

 4. pitfish napisał(a):

  Pierwszy wniosek się nasuwa, że odcinki no kill dotyczą w olbrzymiej większości wód pstrąga i lipienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.